Hard Disk

Hard Disklerin çalışma mantığında iki temel parça bulunur.Bunlar plakalar ve okuma yazma kafasıdır.

Plaka : Plakaları dakikada 3600, 4200, 5400, 7200, 10000 ve 15000 devir ile dönebilen sabit diskler mevcuttur. Devir sayısı ne kadar fazla olursa erişim süresi o kadar düşer ve diskin performansına doğrudan olumlu yönde etkiler. Tabi hızlanmanın da aşırı ısınma ve veri güvenliğinin azalması gibi dezavantajları da vardır.
RPM olarak bildiğiniz devir sayısıdır.

Okuma yazma kafası : Disk üzerinde hafif malzemeden yapılmış diske değmeyen parçasıdır.Bad sektör olarak bildiğiniz tanım bu okuma yazma kafasının herhangi bir darbede disk üzerine değmesi ile oluşan okunamayacak ve yazılamayacak hale gelen bölümdür.

Disk üzerindeki plaka kadar okuma kafası olur.Okuma kafası merkezden dışarıya saniyede ortalama 40-60 kere gidip gelebilir.Buna istinaden okuma yazma hızının ne kadar hızlı olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Tüm sabit disklerin yapılış şekli ve kullanıldığı malzemelere göre türü ve kapasitesi mevcuttur.Örnek vermek gerekirse,

  • IDE 66MB/s
  • IDE ATA-100 100MB/s
  • SATA 150MB/s
  • SATA 2 300MB/s

maximum okuma yazma hızları diske göre yukarıdaki şekilde mevcuttur.IDE ve IDE ATA olarak bilinen diskler 2000-2005 yılları arasında pentium 2-3-4 dönemlerinde kullanılan disk türkleridir.Teknolojinin gelişmesi ile en yavaş parça olarak kalan diskler işlemci ram hızlarına yetişemeyince ,üzerinde yapılan çalışmalar sonucu SATA SATA2 SSD olarak gelişip hızlanmışlardır.SSD günümüzdeki en hızlı disk olup ayrıca üzerinde duracağım.

IDE ile SCSI diskler arasındaki en büyük fark rastgele dosyalara erişme hızıdır.Yüksek boyut yerine birçok dosya içeren bir dosyayı aktarmak istediğinizde parçalanmış dosyalara rastgele erişme hızı daha yüksek olan disk daha hızlı aktarım yapacaktır.Buna istinaden SCSI disklerin bu konuda çok parçalı diskleri kendine özel bir dağıtma metodu olduğu için aktarım hızıda daha yüksek olacaktır.Tabi SSD diskler SCSI den 100 kat daha hızlı bu erişimi sağlayabilmektedir.

Şimdi soru şu neden diğer diskleri çöpe atıp SSD kullanmıyoruz.Birincisi şu anda çok pahalı olması , ikincisi SSD disklerin disk ömrünün ortalama 5-7 yıl olması.Bir storage üzerinde tüm diskleri SSD olarak kullanmak demek çok büyük bir maliyet ve disklerin 5 yılda bir değişmesi demek.Tabi paranız çoksa bunu düşünmenize gerek yok.

 

Bir Cevap Yazın